
Моніторинг без монітора, або Совість – кращий контролер

Але, насамперед, давайте, так би мовити, розберемося з реалізаторами проекту. Виявилось, що ними виступають лідер “Молоді – ХХІ століття” Тетяна Громова та один з активістів організації Олександр Кодола. І ось що цікаво: чи це випадковий збіг обставин, чи ні, однак Кодола – це ніхто інший, як голова Чернігівської обласної організації ВО “Батьківщина”, лідер партійної фракції в облраді, а Громова – депутат Новозаводської райради від тієї ж політичної сили! Оце вам подвійне дно громадських діячів… На реалізацію проекту вони отримали від американців немалу суму – 25 тис. у хрустких зелених купюрах. Мета проекту, на перший погляд, виглядає пристойно. Однак коли його реалізовувати через призму опозиційної політичної сили – виходить навпаки: Кодола та Громова, користуючись депутатськими повноваженнями у власних цілях, направляють до владних та самоврядних органів запити щодо використання коштів з бюджету, свідомо “б’ючи по больових точках”. Потім, систематизувавши матеріал, вони використовують його для критики влади, намагаючись у такий спосіб підняти рейтинг опозиції напередодні парламентських виборів. Звісно ж, проблеми дійсно існують, однак картина не так погана, а уявіть собі якою вона стає, коли вибрати і систематизувати лише один негатив?
Тепер найцікавіше. Знаєте, чому я не зміг потрапити на “пресуху”? Та її просто не було! Виявляється, Громова та Кодола орендували на 15 хвилин у Дорожкіної конференц-зал “Готелю профспілок” і провели там, що називається, фото сесію на фоні банера з рекламою проекту, а потім обробили у “фотошопі”, попідставлявши зображення нібито присутніх посадовців та журналістів, – ось і готовий звіт американцям! У 2010 році Кодола допоміг Громовій отримати депутатство в Новозаводській райраді, а тепер, схоже, вона допомагає йому заробляти бонуси для партії на американських грошах.
На перший погляд – що тут страшного? Кошти іноземні, недержавні; ну ошукали наші їхніх – ну то й що? Та тільки ж яке моральне право мають “грантоїди” оперувати даними моніторингу витрати державних коштів, якщо вони самі безсовісно крадуть гроші, хай і недержавні? До того ж, лідери “Молоді – ХХІ століття” ухиляються від прямих відповідей на запитання щодо мети використання іноземних коштів. Між тим, сума лише одного проекту “Зміцнення політичних процесів в Україні” сягає 3,3 млн. доларів США! Це викликає зрозуміле занепокоєння, оскільки такі потужні фінансові вливання американських грантодавців надходять в область напередодні цьогорічних виборів до Верховної Ради України! А для чого? Чи, бува, не для створення механізмів впливу на їх об’єктивність? А після такої “пресухи” я взагалі не довіряв би будь-якій наведеній “грантоїдами” інформації. Цікаво, якою була б реакція закордонних донорів, аби вони дізнались, як насправді проводяться “моніторинги”?