онлайн казино Украины

Коронавірус у Чернігові причаївся. Що далі?

Уже рік світ живе в кардинально нових умовах: у січні 2020-го було зафіксовано першу смерть від коронавірусної хвороби, а інфекція з Китаю швидко перекинулася на сусідні країни – Корею, Таїланд, Філіппіни… У лютому вже пішли повідомлення про жертви у Європі.

Рік потому у світі – уже більше ніж 100 млн тих, хто перехворів, і більше ніж 2,2 млн померлих. По Україні – 1,27 млн випадків і понад 24 тис. смертей. Утім останнім часом (ще навіть до запровадження січневого локдауну) цифри пішли на спад.

Стало менше
За словами в. о. начальника управління охорони здоров’я Ольги Малець, протягом останніх тижнів статистика поширення коронавірусної інфекції в Чернігові позитивна, із динамікою зменшення. Зокрема, за попередній тиждень індикаторний показник (кількість випадків на 100 тис. населення) становить у Чернігові 133,1. Тоді як тижнем раніше цифри були на рівні 181,6.

Якщо ж порівнювати з піковими цифрами, які були зафіксовані місяць тому – наприкінці грудня 2020 року, цифри скоротилися у 3,5–4 рази.

– Станом на 24 грудня середньодобовий показник складав 97 випадків. Зараз – 27, – підкріпила оптимістичні заяви конкретними цифрами чиновниця.

Також Ольга Малець додала, що на 11 % протягом тижня скоротився показник заповненості ліжок у медичних закладах Чернігова.

При цьому кількість тестувань лишається більш-менш стабільною.

Це вже початок кінця пандемії?

Буде продовження
Головний пульмонолог Чернігівської області, лікар обласної лікарні Іван Тельнов налаштований не надто оптимістично.



– Досі в нас була лише одна хвиля, тепер ми повинні очікувати другої. На мою думку, зростання захворюваності почнеться десь на початку лютого, – каже він. – Враховуючи досвід країн Заходу і США, думаю, що все скінчиться не раніше 2022 року.

Завідуюча інфекційним відділенням Чернігівської міської лікарні № 2 Світлана Ворона так пояснює покращення статистики:

– Во-первых, у любой инфекции есть определенная цикличность. Во-вторых, нужно учитывать, что за предыдущие 10 месяцев, с марта прошлого года, много кто переболел и получил иммунитет. Это тоже сказывается в какой-то мере.

Утім вона не виключає, що тепер чернігівці стали спокійніше реагувати на симптоми і можуть надавати перевагу лікуванню в домашніх умовах, якщо це можливо.

– Когда мы в апреле 2020 года открылись, в стационар поступали даже пациенты с температурой 37,5 и легкими катаральными явлениями. Все боялись и старались лечь к нам. Осенью было уже по 100 и больше человек. А сегодня утром (розмова проходила 3 лютого. – Прим. ред.) – уже только 36, – каже Світлана Ворона.

І пояснює: нові накази МОЗ і поступове «звикання» людей до нових умов призвели до того, що нині на лікарняні ліжка відділення потрапляють лише важкохворі пацієнти – ті, що потребують кисневої терапії, яку не можливо забезпечити в домашніх умовах. Пацієнти з легкими формами захворювання отримують допомогу від сімейних лікарів амбулаторно.

А от прогнозувати розвиток подій лікарка не береться. Як і передбачати вплив грипу, від якого цього сезону більшість чернігівців не мали можливості вакцинуватися через дефіцит препаратів. Грип, мовляв, у лютому може як піти на спад, так і вгору. І вгадати це практично не можливо. Натомість Світлана Ворона каже: навіть якщо буде друга хвиля – відділення до прийому хворих готове:

– Считают и прогнозируют эпидемиологи. А мы готовы принимать и помогать. Палаты подготовлены, кислород подведен, сотрудников достаточно, всем обеспечены.

Чекати вакцини
Одним з факторів того, що швидко перемогти хворобу в Україні не вдасться, Іван Тельнов називає затримки з вакцинуванням населення.

– У нашій країні ми ще рік боротимемося з цією інфекцією, тому що не почали вчасно вакцинацію, як розвинуті країни. Там введені більш жорсткі локдауни, ніж у нас, там менше тих, хто захворів, і вже почалась активна імунізація населення, – каже лікар-пульмонолог.

Світлана Ворона пояснює, що порахувати кількість вакцин для Чернігова важко, оскільки кожен сімейний лікар буде визначати серед своїх пацієнтів тих, хто потребує щеплення, і в кого є протипоказання. Але зазначає: аби впоратися з пандемією, потрібно, щоб 9 з 10 людей отримали вакцину.



– Чтобы создался коллективный иммунитет, имунный ответ должен быть порядка 90–95 процентов. Тогда механизм передачи от больного к здоровому будет прерван, – зазначає лікарка. – Если человек переболел ковидом и у него есть иммуноглобулины G, которые будут его защищать от повторного заражения, тогда прививаться не нужно. Когда антитела уйдут – тогда нужно будет прививаться.

Але коли саме виникне така необхідність, не зрозуміло, адже невідомий поствакцинальний ефект.

– По гриппу – классический вариант: иммунитет сохраняется 9–12 месяцев. Как долго будет в случае с коронавирусом, мы пока не знаем, – додає Світлана Ворона.

А поки що Кабмін оприлюднив календарний план безплатної вакцинації. За цим графіком за кошти державного бюджету щеплення до кінця 2021 року отримають лише 14,37 млн українців: медики, працівники структур держбезпеки, освітяни, літні люди (від 60 років і старші). Це лише приблизно третина населення України. Та й процес буде розтягнутий у часі: до кінця 2021 року. Причому протягом лютого – квітня навряд чи щеплено буде хоча би мільйон українців.

З трохи більше ніж 50 працівників інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні № 2 перехворіли на COVІD-19 більше ніж 10 чоловік. Але ще в 15 медиків через постійний контакт з вірусом відбулося пасивне «проэпидемичивание», як кажуть самі лікарі. Вони отримали природну вакцинацію в умовах роботи в стаціонарі та імунітет. Таким людям також не потрібно буде проходити щеплення, поки в них залишатиметься цей імунітет.

Лікнеп
Іван Тельнов:

– Коронавірусна хвороба не передається контактним шляхом, через шкіру інфекція не попадає в організм. Механізм її передачі – аерозольний, тобто повітряно-крапельний. Якщо людина кашлянула, маленькі часточки слини потрапили в повітря, ми це вдихнули – і тільки тоді можемо захворіти. Тому найкраще захищають маски, респіратори, окуляри або екран.

Світлана Ворона:

– Любая прививка не дает стопроцентной защиты. Заболеть могут и те, кто получил дозу вакцины, но заболевание в этом случае будет протекать в более легкой форме и без осложнений.

В целом же коронавирусная болезнь протекает у людей по-разному: в 80 % случаев – в легкой форме, в 15 % – в средней и в 5 % – в тяжелой.

Похожие публикации


Наверх