онлайн казино Украины

Чернігівщина за місць до виборів. Результати спостереження

Чернігівщина за місць до виборів. Результати спостереженняПрезентація результатів громадського спостереження за виборчим процесом на Чернігівщині в рамках проекту «Громадський моніторинг парламентських виборів 2012 р.в Чернігівській області» відбулася 4 жовтня в Чернігівському прес-клубі «Чиста політика».

Повідомляє Освітній центр Ініціатива.

Результатами спостереженнями за перебігом виборчої кампанії на Чернігівщині у вересні місяці поділився голова ЧОЦ «Ініціатива» Павло Пущенко.

Звіт було сформовано за наслідком громадського спостереження довготермінових спостерігачів, щ працюють в шести виборчих округах Чернігівської області.

Результати довготермінового спостереження за підготовкою до парламентських виборів в Чернігівській області громадської організації Освітній центр «Ініціатива» за вересень 2012 року:



Загальна ситуація

Даний період охоплював такі основні виборчі етапи:

- Визначення черговості надання партіям – суб'єктам виборчого процесу та кандидатам у депутати, зареєстрованим в одномандатному окрузі, ефірного часу на радіо та телебаченні за результатами жеребкувань.

- Внесення до відповідної окружної виборчої комісії подань щодо утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі.

- Утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі.

- Внесення до окружної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць на паперових носіях та в електронному вигляді.

- Проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці.

- Утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць.

- Скликання та проведення першого засідання дільничної виборчої комісії.

Спеціальні виборчі комісії на тимчасовій основі були утворені на території Чернігівської області в 206 в.о. на базі Чернігівського слідчого ізолятору (м.Чернігів вул. Комсомольська, 2) та в 207 в.о. в Новгород-Сіверській установі виконання покарань (вул. Коротченка, 31).

Формування складу ДВК

Як відомо, в 205 окрузі налічується 83 ДВК, в 206 – 178, 207 – 257, 208 – 202, 209 – 169, 210 – 221.

Cвоїм рішенням від 13 вересня 2012 року Центральної виборчої комісії №895 щодо порядку проведення жеребкування для включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, повністю змінився порядок формування дільничних виборчих комісій, визначений постановою №88 від 17.05.12р. Якщо, згідно з попередніми нормами, жеребкування мало відбуватися щодо кожної ДВК в межах округу окремо, то зараз, з ініціативи представника Партії регіонів О.М. Шелестова, проводитиметься одне жеребкування щодо всіх ДВК одночасно, так само, як це відбулося під час формування ОВК.

Наслідком застосування аналогічного порядку жеребкування щодо кандидатур до складу ОВК у серпні 2012 року стало те, що з 87 партій – суб’єктів виборчого процессу, 63 (що складає близько 72%) не отримали жодного представника у складі 225 окружних виборчих комісій. В той же час майже третину членів ДВК отримали партії, які не мають осередків на місцях, тобто технічні партії.

Своїм суперечливим тлумаченням вимог частини 5 статті 28 Закону «Про вибори народних депутатів України» ЦВК сприяє штучному звуженню представництва партій і кандидатів, а отже ліквідовує систему стримувань та противаг у виборчому процесі. Визначення кандидатур до складу ДВК після жеребкування було не прозоре. Про це свідчить не прозора процедура вилучення так званих «двійників» під час формування ДВК. Наприклад, в ОВК №205 було вилучено 1095 подання на 1908 включених до складу ДВК. В той же час частина «двійників» залишилася, бо система «Вибори» пропустила «двійників», які мають відмінності у написі прізвищ, імен, по батькові чи дати народження.

Водночас не було чітко прописано вимог до технічних моментів проведення жеребкування. Тому інколи це призводило до курйозних випадків. Наприклад, на 206 ОВК була пропозиція провести жеребкування за допомогою гри «Лото».

На 207 ОВК 2 рази скасовувались результати жеребкування. Члени комісії спочатку прийняли рішення проводити жеребкування для кожної ДВК окремо, і лише після звернення ЦВК жеребкування відбулося згідно нової постанови – одномоментно для всіх ДВК.

Загальною тенденцією стало те, що засідання окружних комісій з проведення жеребкування значно розтяглося в часі та постійно переривалися. Тому більшість комісій проводили жеребкування притул до останніх годин кінцевої дати – 21 вересня і навіть наступного дня.

А на 205 дільниці вже після 21 вересня . В окружній комісії пояснили таку затримку перебоями у всеукраїнській комп’ютерній системі «Вибори», через яку перевіряли членів ДВК на сумісництво тощо. Проблемою формування ДВК стало те, що одних і тих самих людей подавали на різні дільниці від різних партій та кандидатів – виникла так звана проблема «двійників». І система «Вибори» мала в режимі он-лайн відслідковувати ці подання та виключати «двійників», можливо, в межах не тільки одного виборчого округу.

Член ОВК № 205 Сергій Соломаха (від УНП) окремою думкою до протоколу засідання комісії звинуватив голову цієї окружної виборчої комісії в приховуванні від членів комісії подання кандидатур членів ДВК від суб’єктів виборчого процесу, що надійшли до ОВК після 21 години 18 вересня 2012 р. і не були належним чином перевірені. Саме ці подання, як з»ясувалося, і були сформовані фактично з «двійників».

Агітаційна кампанія

Найбільшу активність проявляли вже традиційні лідери перегонів, але з’явилися і нові суб’єкти виборчого процесу. Так, в усіх округах Чернігівської області довготермінові спостерігачі фіксували агітаційну діяльність Партії регіонів, «Батьківщини», УДАРУ, КПУ, Радикальної партії, партії Наталії Королевської «Україна Вперед». Порівняно меншою була присутність партій ВО «Свобода», «Наша Україна», в деяких округах заявилася агітація партії «Зелена планета».

Форми партійної агітації є традиційними: розміщення агітаційних наметів, зовнішньої реклами, матеріалів в ЗМІ, зустрічі з виборцями партійних лідерів.

Агітаційні кампанії партій проводяться централізовано і є частиною всеукраїнських.

Партія регіонів є лідером за зовнішньою рекламою. Головне гасло регіоналів залишається попереднім: «Від стабільності до добробуту». Нова зовнішня реклама цього періоду проходить під салоганом: «Не розмови, а справи», на рекламних носіях перераховуються добрі справи влади в області. Водночас саме у вересні ПР масово «вийшла на вулицю» з агітаційними наметами.

«Батьківщина» продовжує зосереджувати кампанію саме на агітації з вуличних наметів, зовнішньої реклами так і не з’явилося.

Партії УДАР, КПУ та «Україна Вперед» та ВО «Свобода» поєднують зовнішню рекламу та роботу на вулиці через агітаційні намети. Щоправда, зовнішньої реклами УДАРу та «Свободи» значно менше, ніж партії Наталії Королевської чи комуністів.

Партія «УДАР» проводила через намети акцію «Люстрація влади» - кожен громадянин, який стикався з проявами корупції, міг повідомити про них, заповнивши спеціальний бланк та вкинувши у скриньку з логотипом акції.

КПУ використовує в агітаційних матеріалах комікси

Агітація кандидатів-мажоритарників:

205 в.о. Найбільше протистояння продовжується між кандидатом від Партії регіонів чернігівським міським головою Олександром Соколовим та висуванцем ВО «Батьківщина» народним депутатом Валерієм Дубілем. Кандидати застосують увесь арсенал передвиборчої боротьби: листівки, газети, агітаційні намети, замовні матеріли в ЗМІ. Особливістю агітації Дубіля є побудова кампанії на протистоянні з міською владою на чолі з Соколовим. Опозиціонер Дубіль проводить багато зустрічей з виборцями по дворах, організовує круглі столи, на яких критикує владу та влаштовує пікети міської ради.

Якщо раніше кампанія Дубіля будувалася на темі критиці дій влади навколо зеленої зони Чернігова «Ялівщині», то тепер «географія» критики розширилася різні сфери життя міста: корупцію в ЖКГ, недофінансування різних міських соціальних сфер, відсутність робочих місць тощо.

Олександр Соколов поки уникає прямого спілкування з виборцями через зустрічі, обмежуючись лише публічними заходами на кшталт молодіжних форумів та презентацій програми.

Головною подією вересня в передвиборчій кампанії Соколова можна назвати святкування Дня міста Чернігова 21 – 23 вересня. Загально міські заходи проходили під символікою кандидата, що можна розцінювати як використання адміністративного ресурсу. Апогеєм святкувань став концерт за участі відомої російської групи «Любе».

Інші кандидати по 205 округу також в міру своїх ресурсів проводять агітаційні заходи.

Висуванець УДАРУ Іван Осадців бере участь у заальнопартійнних заходах, як на приклад презентації в Чернігові акції «Люстрація влади».

Самовисуванець Андрій Глаба зосереджує свою активність на критиці іншого кандидата – Валерія Дублія, намагаючись приписати йому кримінальне минуле та не задеклароване майно. Здійснюється це через розповсюдження газети «За Чернігів» та замовленню роликів на телебаченні. Також Глаба приходить на зустрічі Дубіля з виборцями та намагається контрагітувати.

Інший кандидат-самовисуванець Володимир Андрійченко також будує свою кампанію в основному на критиці Валерія Дубіля та частково О.Соколова. Андрійченко називає себе «самим чесним кандидатом». Форми роботи кандидата – зустрічі з виборцями, поширення газети, участь в публічних заходах (круглі столи, прес-конференції).

Агітаційна продукція кандидата від КПУ Романа Давлеткужина також активно поширюється в межах округу. Зокрема, була зафіксована масова розсилка його листівок в поштові скриньки жителів округу.

206 в.о. Найбільш потужно продовжують агітаційну кампанію два кандидати: заступник губернатора, висуванець Партії регіонів - Станіслав Прокопенко та самовисуванець, депутат Чернігівської обласної ради Владислав Атрошенко.

Особливістю кампанії Атрошенка є його системна робота по зустрічі з виборцями, що підкріплена сильним медіа ресурсом (телеканал «Дитинець» та газети «Наш край», «Дитинець»). Кандидат приїжджає на зустріч з виборцями не з порожніми руками – проводяться концерти (зокрема, білоруських гуртів «Песняры» та «Леприконси»), його помічники вручають недорогу техніку та будматеріали для медпунктів та клубів по селах округу.

Кампанію кандидат будує на протистоянні з місцевою виконавчою владою та на критиці місцевих посадовців. Воно і не дивно, адже головним конкурентом Атрошенка в окрузі є заступник голови чернігівської ОДА Станіслав Прокопенко. Атрошенко постійно звинувачує владу та Прокопенка в перешкоджанні агітації.

Натомість Прокопенко далі продовжує будувати свою кампанію як чиновник, що допомагає людям: підвішує ціни на молоко, вирішує поточні проблеми (дитячі майданчики ,каналізація), обіцяє вирішити глобальні проблеми округу ( такі як побудова дитячого садочка на Масанах).

Використовує кандидат і свою посаду чиновника, щоб бути присутнім на всіх святкових заходах в окрузі, де його представляють як почесного гостя.

Кандидат від об’єднаної опозиції Володимир Поліщук за останній місяць збільшив масштаби своєї кампанії: намети, агітатори, газети та листівки, в яких кандидат показує себе як єдиного від об’єднаної опозиції по округу. Наголошуючи, що Атрошенко та Прокопенко – одна команда влади.

У вересні місяці з’явилися намети кандидата від Радикальної партії Олега Ляшка - Олега Купрієнка. В яких поширюється як загальна інформація про партію, так і листівка про мажоритарника по 206 в.о.

Кандидат Валентина Сураєва працює відверто проти іншого кандидата Владислава Атрошенка. Спочатку вона подала позов до суду з вимогою покарати його за безоплатну передачу будматеріалів для ремонту будинку на Шерстянці, потім виготовила зовнішню агітацію дуже схожу на агітацію Атрошенка.

Ще один кандидат по округу Віталій Свириденко запам’ятався листівками –карикатурами проти Владислава Атрошенка. На одних він нагадує про поширення Атрошенком отрути від колорадів влітку цього року, на інших звинувачує у тому, що Атрошенко насправді не спілкується з людьми.

207 в.о. Активність в окрузі помітна кандидатів Ігоря Рибакова (самовисуванець), Володимира Лещенка (КПУ), Леоніда Неживого (УДАР), Олега Петрова (самовисуванця) та Петра Шаповала (самовисуванця).

Майже єдина зовнішня реклама в окрузі від Ігоря Рибакова. Біг-борди по районах, зміст який змінюється залежно від району, але тематика така: фото клуб села NN – виділено ХХ тисяч на ремонт, школа міста NN - реконструйовано на ХХ тисяч, амбулаторія села NN – оновлено на ХХ тисяч. Слоган на кшталт «Разом зможемо більше» і підпис - І.Рибаков.

З’явились агіт.намети І.Рибакова по 2 на райцентр і в деяких найбільших селах округу. Крім якісної поліграфії виборцям роздають кульки з символікою фонду Рибакова.

Сам Рибаков разом з головою ОДА та місцевих адміністрацій відвідує округ з нагоди різних свят.

Також Ігор Рибаков використовує релігійні мотиви(причому лише однієї конфесії) в агітації. За його ініціативи в парафіях УПЦ МП в межах округу перебувають часточки мощей 23 святих, які привезені з США. Нагадаємо, що ще до початку вибрів від імені кандидата Ігоря Рибакова в окрузі дарувалися молитвослови.

Ще одним елементом кампанії Рибакова є так звані «угоди з кандидатом». З кожною громадою села народний депутат підписує угоду, в якій з зобов’язується вирішити їх проблеми.

З’явились намети О.Петрова та розповсюдження по поштових скриньках друкованої агітації (листівка) кандидата.

На афішах та дошках оголошень помітні листівки в кольорі кандидата Юхименка С.В. (Українська платформа-Собор).

У скриньках виборців був поширений спецвипуск газети «Край» присвячений Петру Шаповалу. Водночас перша ластівка «чорного піару» в 207 виборчому окрузі, яка була зафіксована спостерігачами ЧОЦ «Ініціатива», була направлена проти Петра Шаповала.

Округом курсує мікроавтобус з зовнішньою рекламою УДАРу та з фото кандидата Неживого з Кличком та пересувна мобільна платформа. Гарним інформаційним приводом для кандидата Неживого став приїзд в округ Володимира Кличка.

Кандидат Володимир Лещенко будує свою кампанію на протиставленні Рибакову в розрізі ефективності роботи в парламенті: кількість з/проектів, виступів, присутності на засіданнях.

Кандидат-самовисуванець Артур Зінов’єв виступає в основному з критикою конкурентів Ігоря Рибакова – відповідні матеріали друкують місцеві газети.

Єдиний кандидат від об’єднаної опозиції Сергій Журман не особливо помітний в роботі в окрузі.

Відкрилась приймальня кандидата Валерії Матюхи в Корюківці. Валерія Матюха, однофамілиця мера Корюківки Ігоря Валерійовича Матюхи, в ВР V скликання була наймолодшим депутатом (25 років) за списком ПР. Активізувалась, принаймні на шпальтах районної преси. Тисне на гендерну тему: «єдиний кандидат - жінка».

208 в.о. Помітна присутність кандидатів - Михайла Голиці (самовисування), Олега Ляшка (Радикальна партія), Григорія Данька(самовисування) , Володимира Тандури (ПР), Романа Секели (самовисування), Сергія Михно (Комуністична партія), Людмили Ходос, В’ячеслава Неволька (ВО «Батьківщина»).

Михайло Голиця основний акцент робить на зустрічах з виборцями, які, як правило, закінчуються концертом, який проводиться «за сприяння» кандидата в народні депутати. За сприяння кандидата в депутати 22.09.2012 року відбувся товариський матч з футболу між командами збірної Бахмацького району та «Динамо» Київ (ветерани). В центрі міста також з’явилися оновлені білборди М.Голиці з написом: «Найкраща політика – конкретні справи».

«Олег Ляшко звільнить Юлію Тимошенко та інших політв’язнів» - таке гасло використовує лідер Радикальної партії. Схоже пан Ляшко вирішив використати імя Юлії Тимошенко у власній виборчій кампанії.

О.Ляшко активно зайнявся «благодійництвом». В Мені передав в користування загальноосвітній школі мультимедійний комплекс, воїнам-афганцям ноутбук, «талановитій дітворі» – колонки з підсилювачем та мікрофон, а також медичне обладнання в лікарню.

Кандидатка Людмила Ходос запам’яталася проведенням «Автошоу тюнінгованих автомобілів» в Бахмачі , під час якого молодики кремезної статури (судячи з нашивок, представники всеукраїнської громадської організації «Ніхто крім нас», яка підтримує Л.Ходос) серед глядачів розповсюджували газету «Край». До газети додавався Трудовий договір Л.Ходос з роботодавцями (виборцями), в якому вона зобов’язувалась виконати всі пункти своєї передвиборчої програми.

Також агітаційні матеріали кандидатки розповсюджуються в поштових скриньках( це газета «Край» за липень 2012 року та брошура «Податкові перевірки: що варто знати?» без зазначення замовника, видавця, тиражу…)

У Бахмацькому районі розповсюджуються листівки з біографією Г.Данька та його передвиборчою програмою.

З’явилися агітаційні матеріали і кандидата в депутати від опозиції (ВО «Батьківщина») В’ячеслава Неволька. Це - передвиборча програма, біографія, і присяга.

В окрузі з’явилися агітаційні плакати ще одного кандидата в народні депутата – мажоритарника – Руслана Секели, де він зображений з автоматом в руках та написом «Повернемо вкрадене в народу». До речі, Руслан Секела заявляв про погрози з боку охорони Олега Ляшка. Пізніше Секела викликав Ляшка на політичні теледебати, присвячені проблемам Чернігівщини.

Помітна в окрузі кандидат від «Удару» Н.Новікова, агітаційні плакати якої розміщені ледь не в кожному магазині району.

209 в.о.

Найбільше присутній в окрузі, як і в попередні періоди, кандидат самовисуванець Іван Куровський. Він розповсюджує через Укрпошту інформаційні листи від власного імені. Також організував концерт до Дня міста Ніжина за участю Іво Бобула. Міський голова Ніжина М.Приходько на день міста всюди супроводжував кандидата та представляв його на концерті, що можна трактувати як застосування адміністративного ресурсу. Теж саме відбувалося і під час відзначення дня міста Срібне - 22 вересня Куровського супроводжувало все керівництво райдержадміністрації.

Якщо в попередні періоди конкуренції Куровському майже не відчувалося, то у вересні активність інших кандидатів явно посилилася.

Почав активну агітаційну кампанію кандидат Федір Лозян, який обвішав власними агітаційними плакатами стовпи ,паркани міста Ніжина, а також поставив власний біг –борд та поширює друковану продукцію .

Активну діяльність розпочав кандидат від ВО «Свобода» Валерій Боровик, який проводить зустрічі з мешканцями округу. ВО «Свобода» поширює агітаційну продукцію за кандидата. Кандидат почав тур за участю самодіяльних колективів з 18 вересня по селах округу до кінця виборів.

Великий місцевий землевласник Леонід Яковишин представляє в окрузі свого протеже - кандидата у нардепи Валерія Марченка. При цьому варто згадати про продовження інформаційних війни на шпальтах місцевих газет між Іваном Куровським та Леонідом Яковишиним

З’явилась агітаційна продукція кандидата Полуди, вперше 15 вересня під час концерту до дня міста.

Також в окрузі зявилися біг-борди за кандидата від УДАРу Кубрака – традиційно для мажоритарників від УДАРу з лідером Віталієм Кличко.

Кандидат Олександр Харченко також проводить зустрічі з виборцями. Його листівки з’явилися у поштових скриньках жителів Ніжина. Цей кандидат провів байкшоу в Ніжині. Також Харченко скаржився на те, що його біг-борди не були дозволені для розміщення місцевою владою.

210 в. о.

Лідером присутності залишається кандидат – самовисуванець Микола Рудьковський

Він домінує на зовнішній рекламі та на місцевому телебаченні, в тому числі і у формі прихованої реклами.

На фестивалі Прилуцький олімп місцева влада номінувала Миколу Рудьковського в номінації «Людина починається з добра» .

Водночас масштаби присутності Рудьковського в окрузі значно зменшилися. Це можна пов’язати з тим, що кандидат настільки впевнений в своїй перемозі, що не вважає за потрібне витрачати зайві кошти на агітацію.

З’явилися на території округу біг-борди кандидата Анатолія Галича. Кандидат також зосередив свою увагу на вчителях, медпрацівниках, студентах, та селищних радах, а також місцевих клубах .

Помітна присутність в окрузі також кандидата Василя Нестерука, що проводить зустрічі та концерти.

Лідер «Свободи» Олег Тягнибок не зміг провести зустріч в Ладанському будинку культури, оскільки не проплатили оренду приміщення (зі слів місцевого керівництва).

Технічні кандидати та партії стали однією з особливостей цієї виборчої кампанії.

Способи використання основними гравцями своїх технічних кандидатів та партій:

При формуванні ОВК – проведення «потрібних» членів комісії через масові заміни від технічних партій.

При формуванні ДВК – аналогічно – участь у жеребкуванні і проведення потрібних людей через подання або через послідуючі заміни.

Формування пулу офіційних спостерігачів на комісіях за поданням технічних кандидатів чи партій.

Використання основними кандидатами технічних в боротьбі одне проти одного: друк листівок, газет, сюжети на телебаченні від імені технічних кандидатів, зрив зустрічей з виборцями, або поширення про кандидата негативної інформації під час таких зустрічей.

Відтягування голосів через схожі прізвища або схожі рекламні кампанії.

Використання адмінресурсу

Як і раніше, підтримка адмінресурсу проявляється в різноманітній спосіб. Це передусім присутність кандидатів на офіційних заходах, відкриття за бюджетні кошти різних об’єктів, допомога бюджетним закладам, «присвоєння» кандидатами досягнень влади, постійна присутність в комунальній пресі та сайтах органів державної влади, залучення посадових осіб до роботи в штабах провладних кандидатів, вибудова логістики, моніторингу тощо

Найбільш яскравим проявом застосування адміністративного ресурсу є підтримка місцевими адміністраціями певних кандидатів-мажоритарників в округах. Цікаво, що в основному це самовисуванці, а не представники Партії регіонів (крім 206 в.о., де балотується заступник голови Чернігівської ОДА Станіслав Прокопенко – від ПР та 205 в.о. де балотується від ПР Чернігівський міський голова Олександр Соколов). В інших округах підтримкою місцевої влади користуються самовисуванці Ігор Рибаков (207 в.о.), Михайло Голиця (208 в.о.), Іван Куроський (209 в.о.) та Микола Рудьковський (210 в.о.)

В умовах, коли чиновники не розмежовують політичну і виконавчу роботу, виникає значна загроза зловживання адміністративним ресурсом у різних його проявах. Збереження держслужбовцями політичної нейтральності та відмова від активної участі у виборчій кампанії є однією з необхідних передумов визнання виборів відповідним демократичним стандартам.
Зловживання адміністративним ресурсом, до якого вдаються органи державної публічної адміністрації, суперечить задекларованим намірам керівництва країни створити всі умови для проведення чесних, демократичних парламентських виборів. Більш того, таким чином відбувається порушення конституційного принципу рівного виборчого права. Адже використання адмінресурсу надає переваги тим кандидатам і партіям, на чию користь він застосовується.

Перешкоджання здійсненню виборчої діяльності

Найбільш резонансними подіями, які можна оцінити як намагання влади зірвати агітаційний захід опозиції, стала ситуація довкола візиту лідера виборчого списку «Батьківщини» Арсенія Яценюка, що була запланована на 1 жовтня. Напередодні поданий позов Чернігівської міської ради до суду вимагав заборонити проведення заходу опозиції. Мотивувала своє бажання міська влада тим, що в цей же день, 1 жовтня, свою заявку на проведення святкових заходів на площі подала обласна організації ветеранів та кандидат Владислав Атрошенко. Тільки через Київський апеляційний суд «Батьківщині» вдалося добитися дозволу на проведення мітингу. За висновками ЧОЦ «Ініціатива» інший концерт для ветеранів мав виключно одну мету – зірвати зустріч лідера опозиції в виборцями. В попередні роки ніколи подібних заходів ветеранські організації 1 жовтня не проводили. Більше того, «ветеранський» концерт розпочався саме в момент виступу Яценюка о 19. 00.

Подібний сценарій планувався в цей же день і в м.Ніжині під час зустрічі лідера ВО «Свобода» з жителями міста. Але в цьому місті «альтернативний» концерт не розпочався.

5 вересня 2012 року ОВК №205 ще до початку засідання за наполяганням члена комісії-депутата Чернігівської міської ради від Партії Регіонів Світлани Федорової (представник партії «Руська Єдність») та довіреної особи кандидата в народні депутати, чернігівського міського голови О.Соколова, 10 членів ОВК (більшість від складу ОВК) проголосували за заборону ведення відео зйомки та видалення з зали засідань ОВК відео камери уповноваженої особи від партії ВО«Батьківщина». Чернігівський окружний адмінсуд 9 вересня визнав дії комісії про заборону здійснювати відео фіксацію ОВК законною. І лише 17 вересня Київський апеляційний адміністративний суд визнав протизаконними дії ОВК 205 щодо заборони відео зйомки засідання ОВК уповноваженою особою ВО «Батьківщина» та видалення відеокамери за межі приміщення.

-25.09.12 – з агітаційним візитом м.Корюківку відвідав Володимир Кличко. В школах скоротили перерви з метою недопущення присутності дітей на заході.

Порушення законодавства в частині проведення агітації

Проявляється в розміщені агітаційних матеріалів на адміністративних будівлях, громадському транспорті, застосуванні непрямого підкупу виборців, здійснення прямої та непрямої агітації посадовими особами.

Так прихована агітація за Ігоря Рибакова розміщувалася на городянській школі № 1, агітаційний плакат Володимира Кличка був зафіксований теж в Городні вже в приміщенні управління юстиції. А в Чернігові за кандидата по 205 в.о. від КПУ агітували в громадському транспорті. З цього приводу навіть було звернення до 205 ОВК, але його проігнорували.

Підкуп виборців носить завуальований характер – організація концертів (в тому числі і іноземних виконавців), подарунки школам, сільським клубам тощо здійснюються від імені благодійних фондів або помічників кандидата.

Тиск на ЗМІ:

За звітний період було дві резонансні судові справи за позовами кандидатів до чернігівських ЗМІ.

Владислав Атрошенко звернувся з позовом проти газети «Сіверщина» щодо розміщення цим виданням інформації про причетність кандидата до припинення трансляції телеканалу ТВі в Чернігівській області. Атрошенко вимагав зупинити випуск видання до завершення виборчого процесу. Чернігівський адміністративний суд відхилив позов кандидата, оскільки визнав цю справу як таку ,що має розглядатися в цивільно-правовому порядку.

Щоправда, Атрошенко не став подавати повторний позов, домовившись про спростування надрукованої раніше інформації.

Інший позов до Печерського суду міста Києва подав кандидат Олег Ляшко , який вимагав від провайдера вимкнути сервер відомого в Чернігові інтернет сайту „Високий Вал” через публікацію матеріалу критично-іронічного характеру.

Печерський суд визнав, що відповідна стаття мала «недостовірні, таку, що принижують честь депутата, його гідність і ділову репутацію, однак суду не було доведено, що дії відповідача мають наклепницький характер.» Проте Київський Апеляційний адміністративний суд відмінив рішення Печерського суду від 24-го вересня. Суд наголосив, що Ляшко є публічною особою – політиком, межа його допустимої критики є ширшою, ніж щодо приватної особи.

Ці позови кандидатів проти місцевих ЗМІ можна розцінювати як спроби тиску кандидатів на місцеві редакції. Адже в обох випадках (по суті публікацій) мова йшла або про загально відомі факти, або про оціночні судження журналістів.

Використання «чорного PR»
На жаль, використання "чорного PR" продовжує залишатися ще однією негативною особливістю цієї виборчої кампанії. ЧОЦ «Ініціатива» також були зафіксовані випадки використання "чорного піару" в якості засобу агітації проти певних кандидатів на чергових парламентських виборах. У звітний період найбільша кількість таких випадків зафіксовано в м. Чернігів.

У Чернігові найбільше листівок негативного характеру зафіксовано проти кандидата по 205 виборчому округу від Партії регіонів - чернігівського мера Олександра Соколова.

Спочатку Соколова назвали потенційним «кнопкодавом Чечетова». Під листівкою підписалася нібито об'єднана опозиція. Однак глава штабу об'єднаної опозиції «Батьківщина» на Чернігівщині Олександр Кодола заявив, що вони не мають ніякого відношення до цього.
Друга листівка проти Соколова була виконана в кращих традиціях «чорного піару». На ній був зображений темний силует міського голови і підпис «Обережно кандидат від влади. 12 років знищення Чернігова ». Як відомо, Олександр Соколов 12 років є міським головою.
Ну і не можна в нашому контексті не згадати випадок затримання хлопця, який клеїв листівки «Взнала, Що онук голосував за« Регіони », - переписала хату на кота», «Голосуй за Сашка -«Тойоту »перепишуть на кота».

Інтернет також став місцем поширення негативної інформації - в соціальних мережах поширюється відеоролик з піснею проти діючого мера – кандидата по 205 округу.

У цьому ж 205 окрузі проти Валерія Дубіля (конкурента Соколова) теж поширюють інформацію про нібито його причетність до кримінальних подій на київських ринках.

В іншій листівці, Дубілю приписується, що він «ставить над собою експерименти… вів собі ген баклажана і тепер може переміщатися в просторі і проводити по 20 зустрічей в день». Або такий «жарт»: «Дубіль отримав гроші з повітря для розвитку бізнеса»; «є припущення, що він давно сидить за гратами, а на зустрічі ходить його двійник»; « він завжди мав потяг до зброї і тому в 2 роки його іграшками були справжні пістолет «Маузер».

Також у вересні в Чернігові були зафіксовані листівки проти діючого президента Віктора Януковича та Партії регіонів. Розклеєні в людних місцях – на зупинках, стендах для агітації. На листівці зображений президент України Віктор Янукович і надпис: «Нет никакого кризиса, мы просто п…дим ваши деньги». Звичайно, жодних вихідних даних така листівка не має.

Згадали «колорадську тему» ​​кандидату по 206 виборчому округу Владиславу Атрошенко. Проти нього випустили листівку з карикатурою на якій Атрошенко вимагає з бабусі земельний голос на виборах за отриманий від кандидата засіб від колорадів. Як відомо, від імені кандидата Атрошенка влітку дійсно поширювали серед селян отруту від колорадів.

В 207 окрузі було зафіксовано використання «чорного піару» проти кандидата Петра Шаповала. В людних місцях – стовпах, афішах, парканах закріплені скетчем листівки формату А5 зі зверненням від імені кандидата «Минуле ворушити не варто» з досить неоднозначним змістом, звісно без жодних вихідних даних. В листівці Шаповал, ніби, зізнається в причетності до смерті людини.

В 209 в.о. було зафіксовано поширення листівки проти Івана Куровського, в якій його звинувачують в продажності Партії регіонів, невідомі автори приписують факт отримання за голосування з регіональною більшістю кандидатом 4 мільйонів доларів та закликають не голосувати за нього. Листівка не містила жодних вихідних даних.

Робота незалежних громадських організацій під час виборів в Чернігівській області і представлена кількома організаціями. Громадська мережа ОПОРА здійснює довгостроковий моніторинг за виборами через своїх партнерів в області - Поліський фонд міжнародних і регіональних досліджень.

Проведенням довгострокового моніторингу виборчого процесу в Чернігівській області займається громадська організація «Освітній центр «Ініціатива». Результати моніторингу в оперативному режимі оприлюднюються на сайті ПіК: події і коментарі. Також організація запустила телфнну «гарячу» лінію для виборців.

Громадська організація «Центр прогресивної молоді «Апельсин» здійснює в області проект по активізації молодих виборців шляхом проведення тренінгів та рок-концертів.

Громадська організація «Молодь-XXI» реалізує в рамках коаліції ДЗВІН проект щодо моніторингу роботи під час виборів Державного реєстру виборців.

Чернігівський клуб молодого політолога регулярно організовує обговорення за «круглим столом» передвиборчих тем.

ЦВК зареєструвала дві громадські організації з м. Чернігова, які мають право мати офіційних спостерігачів за виборами - Чернігівський громадський комітет захисту прав людини та Чернігівський освітній центр «Ініціатива».

Висновки:

Кандидати-чиновники продовжують використовувати своє посадове становище для проведення прихованої агітації.

Продовжується практика непрямого підкупу виборців, що здійснюється зазвичай від іменні благодійних фондів чи від помічників кандидата.

Фіксуються випадки розміщення агітаційної та партійної символіки в заборонених місцях: громадському транспорті, адміністративних та комунальних закладах.

Місцева влада на Чернігівщині продовжує підтримувати окремих кандидатів в округах: О.Соколова, Станіслава Прокопена, Ігоря Рибакова, Михайла Голицю, Івана Куровського та Миколу Рудьковського.

У вересні значно збільшилася кількість «чорного PR» та випадків недобросовісної конкуренції.

Жеребкування по визначенню членів ДВК було проблемним через зміну порядку проведення жеребкування, відсутність технічних засобів проведення жеребкування, технічні перебої в системі «Вибори» та неякісні подання суб’єктів виборчого процесу кандидатів на посади членів ДВК, подвійне(потрійне) включення даних і тих самих осіб в кандидати на члени ДВК від різних суб’єктів виборчого процесу.

Збільшилася кількість випадків перешкоджання проведення виборчої діяльності представникам опозиційних партій.

Були зафіксовані тиску на ЗМІ з боку кандидатів через судові позови.

ЗМІ продовжують розміщувати приховані агітаційні матеріали без відповідного позначення як агітація (джинса)

Дане дослідження підготовлене за наслідками довготермінового спостереження за виборчим процесом Чернігівської громадської організації «Освітній центр «Ініціатива» в рамках проекту «Громадський моніторинг парламентських виборів 2012 р. в Чернігівській області».
Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Похожие публикации


Наверх