онлайн казино Украины

Помилка на мільйони: хто відповість за провал проекту Молодіжного Хабу?

Помилка на мільйони: хто відповість за провал проекту Молодіжного Хабу?Чернігів – місто, яке вкрай потребує інноваційних соціальних проектів, бо їхня реалізація буде розвивати нашу громаду.

Такі стартапи – це додатковий шанс у боротьбі з великими містами за наш найголовніший ресурс – молодь та робочі руки.

Не секрет, що Чернігів не може похвалитися хорошим економічним та демографічним становищем. Чернігівщина вже немає мільйону населення. Тутешні зарплати навряд чи позмагаються не те що з київськими, а й навіть зі львівськими. Тому й люди залишають місто у пошуках кращої долі. У великих містах та столиці вони знаходять роботу, відкривають бізнес, створюють нові робочі місця, тим часом, рідний край дедалі втрачає... Отже, щось потрібно робити і робити це просто зараз!

Здається, це вже давно усвідомили у владних кабінетах. Тож, ще на початку року Державний фонд регіонального розвитку із найвищим балом підтримав ідею щодо модернізації будівлі кінотеатру імені Щорса у сучасний хаб соціального партнерства, підприємництва та інституційного розвитку.

Нагадаємо, у приміщенні колишнього кінотеатру вже 2 роки працює Молодіжний центр, який очолює Ірина Сімонова, що підпорядковується Департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА.

Кошторис проекту вражає – 41,44 млн грн. Вартість першого етапу (І та ІІІ черги) – майже 7,2 млн грн. У Кабміні спрацювали швидко: кошти на роботи, заплановані цього року, виділили. На тендері вже визначений виконавець робіт - ним стала київська компанія ТОВ "Гаранттрейд".На папері та в реалі

Станом на 24 грудня 2019 року перша та третя черги об’єкту вже б мали бути готовими. У реєстраційній картці проекту на сайті ДФРР навіть описано що саме - реконструкція системи опалення та вентиляції будівлі кінотеатру, реконструкція індивідуального теплового пункту, заміна світлопрозорих конструкцій будівлі кінотеатру; реконструкція приміщень кафе будівлі кінотеатру під залу коворкінгу та санвузли. Тобто, Молоджний центр вже сьогодні був би сучасним центром європейського рівня.

Про це також зазначається і в документах, які викладені на сторінці проекту на платформі Prozorro. Але… Кінотеатр ані на йоту не змінив свій зовнішній вигляд як ззовні, так і зсередини. Немає там поруч жодного риштування чи натяку на хоч якісь будівельні роботи! То в чому справа? Невже хаб більше не потрібен?

Ажніяк. Ситуація із цим проектом настільки ж абсурдна і вразлива, наскільки це можливо уявити, бо регіон з легкістю може втратити можливість створити Хаб. Більш того, втрата можливості перетворити колишній кінотеатр у сучасний молодіжний простір може бути пов’язані із банальною некомпетентністю нинішнього керівника – Ірини Сімонової, чиновників ОДА та проектантів.


Помилка чи некомпетентність

Долю перспективного проекту перекреслила помилка у проектно-кошторисній документації будівлі (ПКД).

Ось що вдалося вияснити. В архітектурній справі є величезна різниця між реконструкцією та реставрацією, оскільки ці два процеси регулюються різним законодавством.

Відповідно до даних, розміщених на платформі Prozorro, комунальна установа "Чернігівський обласний молодіжний центр", яка є керівником проекту, на тендері обрала виконавця. Він за 1,14 млн грн повинен розробити проектно-кошторисну документацію по об"єкту "Реконструкція будівель кінотеатру та гаражу КУ "Чернігівський обласний молодіжний центр" Чернігівської обласної ради для створення хабу соціального партнерства, підприємства та інституційного розвитку в Чернігівській області зі знесенням будівлі майстерні по вул. Магістратська, 3 в м. Чернігові з виділенням черговості".

Виконавцем 26 лютого 2019 обрали чернігівський ТОВ "Сіті-проект", відомий чернігівцям, зокрема і по проекту реконструкції скверу навпроти політеху. З цією компанією Обласний молодіжний центр (ОМЦ), в особі Ірини Сімонової, уклав договір щодо виготовлення документації та проходження експертизи. Строк опрацювання усіх 5 черг - до кінця наступного року, однак, в угоді з проектантом чомусь не відображені кінцеві терміни для кожної з черг окремо.

Ще раніше, 21 лютого управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради надало містобудівні умови та обмеження по цьому проекту. У назві документу чітко значиться "Реконструкція". Запам'ятаймо це.


Слово, яке коштує 7 мільйонів

Потім ПКД щодо створення Хабу проходить експертизу. І на цьому усі порухи по проекту припиняються. Причина проста - Державна архітектурно-будівельна інспекція виявила невідповідність назви проекту... законодавству України.

Кінотеатр ОМЦ збудований протягом 1935-1947 і внесений до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення. Відповідно, на нього поширюється дія Закону "Про охорону культурної спадщини". У цьому документі чітко зазначається, що об'єкт-пам'ятка підлягає виключно реставрації, а не реконструкції. Керівництво Молодіжного центру мало враховувати це з самого початку проекту.

В Управлінні ДАБІ області наголошують, що ПКД по пам’ятці архітектури не може включати будь-які роботи з реконструкції, оскільки це передбачає зміну геометричних розмірів будівлі, зміну іі функціонального призначення і експлуатаційних можливостей.

За законом пам'ятку архітектури можуть тільки реставрувати – тобто провести комплекс робіт, які передбачають її збереження без будь-якого збільшення розмірів і з повним збереженням автентичності.

Чому ситуація зайшла у тупик – ми спробували з’ясувати у керівниці "Чернігівського обласного молодіжного центру" Ірини Сімонової. Вона спершу погодилась на коментар, а потім просто перестала виходити на зв’язок.

- Що повинен тут зробити виконавець? По-перше, замінити назву проекту з реконструкції на реставрацію. По-друге, повторно звернутися до управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради по містобудівні умови. Знову піти на експертизу - коментують в обласному ДАБІ.

Немає рухів у цьому напрямі і від керівництва Молодіжного центру, а Департамент сім’ї, молоді та спорту ОДА схоже взагалі самоусунувся від проекту.

В обласному управлінні ДАБІ підкреслюють: після випадку з пожежею у історичній будівлі в Одесі, контролюючі органи держархбудконтролю пильніше стежать за дотриманням норм законодавства, тож помилка у проекті чернігівського Хабу в майбутньому могла б привести до катастрофічних наслідків.Другий шанс

Чи все втрачено тут для Чернігівської області? Фінансовий та календарний роки завершаться за лічені дні. Невикористані через помилку в проекті та зволікання проектанта кошти на чернігівський Хаб - повернуться до столиці. Хто відповість за це?

В Департаменті економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації кажуть: невикористані 7,2 млн грн все ж можна спробувати повернути в область і мати шанс на повторну спробу на освоєння, якщо вдасться отримати дозвіл від Міністерства розвитку громад та територій України.

Сергій Гоков, фахівець департаменту:

- Ми спробуємо повторно звернутися зі списком, де зазначена помилкова назва проекту, тоді кошти перейдуть у 2020-й.

Щоправда, тоді не варто зволікати, оскільки графіком у 2020-му передбачене виділення фінансування на ІІ чергу реставрації кінотеатру, а це сумарно вже не 7, а 20 млн грн, відповідно, потрібно встигнути за рік зробити те, на що відведені 2 роки! Але ж потрібно спершу навести лад із документацією.

Чи встигнуть виправити все? Час іде, а якихось зрозумілих рухів чиновників Чернігівського обласного молодіжного центру, які відповідають за проект, не помітно.

Робота над помилками - за чий рахунок?

Чернігівський Хаб соціального партнерства, підприємництва та інституційного розвитку міг би стати окрасою громади, принести користь багатьом молодим підприємцям. Звісно, якщо цей проект таки буде реалізований. Цілком можливо, що завдяки йому у нас побільшало б архітекторів, які тямлять в пам’ятко-охоронному законодавстві. Для міста, настільки багатого на стару архітектуру, як Чернігів, це таки важить чимало.

Можливо, проблеми можна вирішити і без додаткових витрат. Потрібно тільки бажання чиновників контролювати витрачання коштів, які не є їх власними, а сплачені громадянами України у якості податків.

  • 0
Добавлено: 18-12-2019, 07:58
0
437

Похожие публикации


Наверх