онлайн казино Украины

Якість виборів на Чернігівщині

Якість виборів на Чернігівщині Презентація результатів громадського спостереження за виборчим процесом на Чернігівщині в день виборів чернігівської громадської організації «Освітній центр «Ініціатива» в рамках проекту «Громадський моніторинг парламентських виборів 2012 р. в Чернігівській області» відбулася 5 листопада в Чернігівському прес-клубі «Чиста політика».

Повідомляє координатор Експертного клубу "Чиста політика" Віта Газука.

За голосуванням та процесом підрахунку голосів наглядали понад 100 громадських спостерігачів в якості, як офіційних спостерігачів від ЧОЦ «Ініціатива, так і в якості кореспондентів громадської газети Події і коментарі».

Загалом процес голосування та підрахунку голосів в Чернігівській області пройшов без масових та системних порушень, які б могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян. Про це, зокрема, можуть свідчити і результати голосування, згідно яких в більшості округів Чернігівщини перемогли опозиційні партії та половина кандидатів–мажоритарників, які позиціонували себе як опозиційні чи незалежні.

Проте ряд зафіксованих громадським спостерігачами фактів з одного доку, не дає назвати процес волевиявлення громадян до кінця чесним та прозорим, а з іншого говорить про намагання органів влади контролювати хід голосування.

Найбільш типові порушення, що були зафіксовані спостерігачами ЧОЦ «Інціатива»:

- неправильно розміщені інформаційні плакати про кандидатів та партії або взагалі їх відсутність;

- намагання працівників міліції фіксувати пересування громадських спостерігачів;

- спроби підкупу виборців, що були зафіксовані через фотографування виборцями бюлетенів;

- висока кількість виборців, що голосують на дому в деяких сільських населених пунктах;

- прихована реклама в день виборів від провладних кандидатів;

- підвіз виборців до приміщення для голосування деякими суб’єктами виборчого процессу;

- неформальна вказівка бюджетним працівникам проголосувати в першій половині дня та прозвітуватися своєму керівництву про своє голосування;

- у багатьох селах області була зафіксована агітаційна продукція, що не була вчасно знята;

- порушення проведення підсумкового засідання ДВК в частині порядку підрахунку голосів виборів та оприлюднення результатів голосування;

- низьке матеріально-технічне забезпечення дільничних виборчих комісій та приміщень для голосування, зокрема, невідповідність приміщень для голосування визначених законом стандартам;

- недостатній рівень професійної підготовки членів ДВК;

- поодинокі факти недопущення офіційних спостерігачів та представників преси на виборчі дільниці;

- поодинокі випадки не вчасного відкриття виборчих дільниць, що були пов’язані з затягуванням проведення підготовчого засідання;

- затягнутий процес прийому протоколів про результати підрахунку голосів з дільничних виборчих комісій в окружних виборчих комісіях.

Нижче наводимо деякі приклади порушень

Неправильно розміщені інформаційні плакати про кандидатів та партії або взагалі їх відсутність

205 в.о. Дільниця № 741002 (школа №5)Інформація про кандидата Соколова розміщена осторонь від інших. Пояснюють: це через те, що вибув з перегонів кандидат Фетісов. Його плакат зняли – вільне місце лишилося. Але тоді виходить, що з самого початку плакати були розвішані не за алфавітом? Фетисов, потім Соколов

Траплялося, що адміністрація закладів не дозволяла розміщувати інформацію про кандидатів на стінах або стендах. Приклади – дільниці 205 в.о. № 741001 (туристичний центр), № 741023 (дитсадок №4)

У селі Старі Боровичі (207 в.о.No.740914) на дільниці були відсутні інформаційні плакати учасників виборчого процесу - партій та кандидатів-мажоритарників. Голова комісії обгрунтувала це забороною на агітацію в день виборів. (!!???)

У Поліссі 207 в.о. (No.740186) біля самого входу було акуратно почеплено стандартні плакати Партії регіонів та І. Рибакова, решта ж матеріалів суб'єктів виборчого процесу розташувалися далі.

В 210 округу на дільниці № 740301 інформаційні плакати кандидата у депутати Миколи Рудьковського розміщувалися окремо від плакатів інших кандидатів. Після того як спостерігачі зробили зауваження голові комісії, плакат Рудьковського було переміщено до всіх інших плакатів кандидатів.

У c. Смагівка, дільниця №740691, за повідомленням спостерігачів інформаційні плакати були взагалі сховані у шафу. Після зауваження спостерігачів на порушення, голова сказав, що він вважає це незаконною агітацією. Але плакати такі дістали і поклали на стіл купою.

У с. Лукашівка Чернігівського району, дільниця 740813 серед агітаційних плакатів, які розміщені на дільниці, плакати Партії Регіонів та Станіслава Прокопенко були розвішені вище за інші. Після зауваження спостерігачів порушення було усунено.

У с. Петруші на дільниці № 740685 члени комісії взагалі не змогли знайти інформаційні плакати, хоча стверджують, що вони були і лежалі на столі, але куди вони поділися ніхто з членів комісії не знав і не бачив.

Намагання працівників міліції фіксувати пересування громадських спостерігачів

Під час проведення підготовчого засідання на дільниці № 741033 (1 травня, 173, КП АТП 2528) міліціонер не пустив до приміщення комісії офіційних спостерігачів ЧОЦ «Ініціатива».

У Новому Білоусі міліціонер власноруч перевіряв документи спостерігачів.

Три сільські дільниці (207 в.о. No.No.740182, 740186, 740163) мобільну групу громадських спострегачів просили пред'явити посвідчення не лише посадові особи комісій, а й присутні там співробітники міліції.

Висока кількість виборців що голосують на дому в деяких сільських населених пунктах

Від членів комісій та спостерігачів виборчих дільниць від партії «УДАР Віталія Кличка» надійшла інформація про те, що в окремих селах Чернігівського та Ріпкинського районів кількість людей, які мають голосувати на дому, перевищує 25%.

Зокрема, у Ріпкинському районі в с. Горностаївка кількість голосуючих на дому – 29% (109 голосують на дому із 371 виборців), с. Вербівка – 25% (49 із 202), с. Неданчичі - 18,4% (92 із 499 виборців), с.Кратинь – 25,5% (25 із 98). Найбільше занепокоєння викликає цифра, зафіксована в селах Ріпкинського району Миси, Нова Папірня і Старі Яриловичі. Так, в селі Миси кількість голосуючих на дому становить 31% (30 чоловік з 96 жителів), у двох останніх разом – 34% (33 голосуючих на дому з 98 виборців).

Загалом по Ріпкинському району кількість голосуючих на дому становить 11,3%.

У Чернігівському районі на дому голосують 6,55% виборців. Насторожують показники в таких селах: с.Ковпита – 12,2 % (із 1031 виборця 126 мають голосувати на дому). Село Золотинка – 25,8%, с.Раїще – 11,1%.

Подібну ситуацію фіксували громадські спостерігачі і в 207 в.о. у с. Гвоздиківці (207 в.о. No.740915). 44 з 315 місцевих мешканців попрохали приїхати представників ДВК до них додому, тобто більше 10 відсотків. Так само як і в Старих Боровичах (No.740914). Виборців - 276, голосують вдома - 33. У Нових Боровичах (No.740905) теж був зафіксований доволі високий відсоток голосування вдома - 69 з 662 осіб. Подібна історія повторилася в Жоведі (No.740900) - 30 з 258. в Гірську (No.740897 ) до переносних скриньок бути опущені 45 бюлетнів з 433.

Прихована реклама в день виборів від провладних кандидатів

На комунальному телеканалі Прилуки - ТБ в блоці «Запитай у влади» міський голова Прилук Юрій Беркут розказував про мецената Миколу Рудьковського 28 жовтня – в день виборів.

Крім того в 206 і 206 в.о. під видом соціальної реклами була розмішена прихована рекламам за Партією регіонів та її кандидатів в цих округах Олександра Соколова та Станіслава Прокопенка.

Також в 207 в.о. – була прихована реклама за кандидата Ігоря Рибакова.

Недостатній рівень професійної підготовки членів ДВК

На дільниці 740 162 (Чернігівська область, Городнянський район, село Бурівка, Центральна,) було зіпсовано близько 100 виборчих бюлетенів. Загальна кількість бюлетенів на дільниці – 432. Комісія випадково поставила штамп «вибув» напроти кандидата по округу Юхименка, який висувається від партії «Собор». Справа в том ,що партія «Собор» знялася з виборів і в комісії вирішили, що відповідно знявся і кандидат Юхименко. Зіпсовані бюлетені замінені не були .

Подібна ситуація склалася і на дільниці в с. Деревини Городнянського району. Було зіпсовано 426 бюлетення ,які на цій дільниці вчасно вдалося замінити.

За повідомленням спостерігачів ЧОЦ «Ініціатива» на дільниці 741080 (206 виборчий округ) , яка знаходиться за адресою м. Чернігів вул. Любецька 40 частина будинків не внесена до списків виборців. Починаючи з 8:00 багато людей скаржаться, що не можуть проголосувати через те що не можуть знайти себе в списках виборців. Як вдалося з’ясувати ,спостерігачам ЧОЦ «Ініціатива», помилка була в неправильному скріпленні списків виборців по вулиці Пирогова, 6-а. Тому деяких виборців не могли знайти в списках. Після того як списки скріпили правильно ,проблему було усунуто .

За повідомленням спостерігачів ЧОЦ "Ініціатива" члени комісії 206 в.о.ДВК № 740649 (смт.Ріпки), які виїхали для голосування на дому відмовились входити до приватної оселі виборця посилаючись на пристуніть собаки і запропонували здійснити волевиявлення прямо в машині на якій вони приїали. Виборець погодився, але після зауваження щодо порушення в такому випадку ЗУ " Про вибори народних депутатів" члени комісії таки пройшли до оселі.

За повідомленуням спострігачі ЧОЦ "Ініціатива" в 209 окрузі, дільниці №740944 в м. Ніжині, голосування на дільниці розпочалося із запізненням о 8.15. Причиною затримки було те, що під час підготовчого засідання у скриньки для голосування було вкинуто контрольні листи з порушенням законодавства - без печатки відповідної комісії. Тому комісією було прийнято рішення вкинути у скриньки ще по одному контрольному листку вже з печаткою.

Низьке матеріально-технічне забезпечення дільничних виборчих комісій та приміщень для голосування

У селі Скорінець Чернігівського району (№ 740840) приміщення для голосування складається аж з трьох кімнат. В одній виборці отримують бюлетень ,потім проходять в іншу для голосування.

На низці виборчих дільниць м.Чернігоа як члени комісій, так і виборці скаржилися на погане освітлення.

На виборчий дільниці №740817 (с. Буди, Чернігівський район) замість двох великих виборчих скриньок (ч.6, ст.83 ЗУ «Про вибори») знаходиться одна.

Слід констатувати, що попри чисельні заяви суб’єктів виборчого процесу про порушення під дня голосування, масового оскарження суб’єктами виборчого процесу результатів голосування не було.

Крім того результати порівняльного аналізу даних результатів голосування оголошених в ДВК на яких були присутні громадські спостерігачі та оголошених на ОВК свідчить про те, що результати голосування не змінилися під час транспортування протоколів до ОВК.

Детальніше про результати моніторингу громадським спостерігачами процесу голосування та підрахунку голосів на виборах народних депутатів в Чернігівській області можна ознайомитися на сайті ЧОЦ «Ініціатива» www.pik.cn.uaв розділі «Вибори 2012».

Дане дослідження підготовлене за наслідками довготермінового спостереження за виборчим процесом Чернігівської громадської організації «Освітній центр «Ініціатива» в рамках проекту «Громадський моніторинг парламентських виборів 2012 р. в Чернігівській області» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Добавлено: 6-11-2012, 11:48
0
0

Похожие публикации


Наверх